מה לימדה אותנו שנת 2020?

  • by

שנת 2020 היא ללא ספק קו פרשת המים שבין העולם הישן לעולם החדש. הווירוס שפרץ לחיינו הראה לנו יותר מכל שהיוהרה בה חיינו, יוהרת האדם המודרני, יוהרת החברה המודרנית, שחשבה שאנחנו נוביל את עצמנו לאן שאנחנו נחליט, בהתאם להחלטות שתלויות רק בנו, ברצונות שלנו, רצונות שלא מתחשבים במערכת הגדולה. יוהרה זו אין לה מקום בעולם החדש שאנחנו צועדים אליו בצעדי ענק. בא לו וירוס שיצא ממקום כלשהו בעולם והדביק את כל העולם. אנחנו בני האדם חשבנו בתחילה שאם נעצור את הטיסות בין הארצות, אם נסגור את המדינות נוכל למנוע מהווירוס הזה להגיע לבתינו. חשבנו שלא ניתן לו מעבר והוא צפצף עלינו וכאילו אמר: "יש פה שליטה עליונה של מערכת טבע אחת סגורה, מערכת שיש לה חוקים קבועים ומוחלטים שמנהלים את העולם. אתם בני האדם חלק מהמערכת השלמה, וצריכים לפעול על חוקיה."  

סיכום 2020: תופעות הרשת החזקות שהצליחו לשמח בזמן המגפה

אבל אנחנו לא שמענו את מה שהווירוס אמר וחשבנו שנסגר לזמן מה בבתים, נעטה מסכות על הפנים, נמרח על עצמנו אלכוהול ג'ל, כל פרט יגן על עצמו בלבד, כל מדינה תגן רק על עצמה ונמגר את הווירוס הקטן. ביוהרתנו חשבנו לעצמנו: זה הקטן לא יוכל עלינו על בני האדם!" ושוב התבדינו, ושוב לא שמענו את מה שהיקום כאילו אמר: "יש פה מערכת אחת שלמה שכל חלקיה תלויים בעבותות של ערבות ודאגה. לא לעצמך אתה כפרט נדרש, לא כמדינה לעצמך את נדרשת. יש פה חוק טבע מוחלט, אהבת הזולת הוא נקרא. אתה כפרט, את כמדינה, חלק ממערכת טבע שלמה, ועליכם לדאוג לצורכי הזולת, העולם. רק כשתפעלו כך לטובת הכלל, לטובת מערכת הטבע כולה, תוכלו לחיות כגוף בריא ושלם אחד המכיל בתוכו איברים שעובדים למען כולם"

וגם את זה לא שמענו, למרות שהווירוס צרח וצווח ונתן הופעות למכביר בכל עיר, בכל כפר, ולא נלאה מלנסות לפתוח לנו את העיניים האוזניים בכל אופן בכל צורה. אך אנחנו, בני האדם, המשכנו לנהוג על פי הכלל "עיניים להם ולא יראו". חשבנו הנה החיסון שימגר את הווירוס הקטן, ואנו נוכל להמשיך לחיות כשליטי העולם – יוהרה?! הלא אמרנו כבר! והווירוס הקטן החל להראות לנו מי השליט, ומי יכול לעשות מוטציות ככל שיחפוץ.

הנה מסתיימת לה 2020 ו 2021 כבר בפתח ממש, עם מזוודה עמוסה בעולם חדש. עולם של "אנחנו", לא "אני" בלבד. עולם של ענווה מול מערכת טבע אחת. עולם של בני אנוש המשתלבים בדומם, בצומח, בחי ובאדם. עולם שבו רק כשטוב לך טוב גם לשאר -עולם חדש. ואני תוהה האם נבין זאת ב 2021? הלוואי!