ניתוח מחיצת אף – תהליך החלמה

  • by

מחיצת אף היא רקמה אשר עוברת לכל אורכו של  האף ואחראית על המחיצה שמתקיימת בין הנחיירים, היא עשוייה משטח עצם וסחוס רגיש מאוד. כך המחיצה מורכבת מ2 חלקים כאשר הראשון היא עצם הכברה המחוברת אל הגולגולת ונמצאת בחלק העליון של המחיצה, כאשר חלקה התחתון של העצם מורכב מסחוס הנשען על עצם המחרשה המשמשת משטח יציב עבור המחיצה. משטח זה מורכב מריריות רגישות שאמורות להפריד בין תעלות האף והנחיריים. אך רגישות זו הופכת את מחיצת האף לאזור רגיש, היכול להיות מושפע ע"י מכות ועיקומים באזור ולגרום ללא מעט בעיות קליניות כמו בעיות נשימה או זיהומי סינוסים חוזרים. הניתוח דומה במהותו למקרים רפואים של ניתוח אף רגיל.

מה הן הסיבות לניתוח מחיצת אף?

הסיבות לניתוח מחיצת אף יכולות להיגרם כמו שציינו על ידי מכות באזור, אשר יגרמו לעיקום של המחיצה ולמגוון רחב של תופעות רפואיות כמו בעיות נשימה תחושת "אף סתום". עם זאת גם מום מולד יכול להוביל לניתוח במחיצות האף או התפתחות לא תקינה של המחיצה בגיל ההתבגרות או בילדות, דבר אשר יכול להוביל גם כן להרגשה של אף סתום ופגיעה במעבר החמצן בין הנחיריים. יחד עם אלו גם שימוש בסמים הנצרכים בצורה של "הסנפה", יכולים לגרום לחורים במחיצה ולדלקות סינוסים חוזרות ונשנות וסיכונים נוספים.

איך מתבצע ניתוח מחיצת אף?

ניתוח מחיצת אף כיום אינו מצריך חיתוך באזור הפנים או באזור האף בכלל, כיום קיימות טכנולוגיות המאפשרות חדירה של אנדוסקופ (צינור זעיר בעל מצלמה) לתוך הנחיריים ושיקוף מלא של מצב המחיצה. כך בעצם יכול הרופא המטפל לדעת כיצד יש לטפל במחיצה, האם יש לשייף אותה, להסיר את החלקים הפגומים בה או פשוט ליישר את הסחוס. ברוב המקרים הניתוח נעשה תחת הרדמה מלאה, אך בחלק מהמקרים תוכלו גם לבחור בין הרדמה מקומית למלאה. אורך התהליך יימשך עד כשעה וחצי ברובו ובמידה ולא יהיו קשיים או סיבוכים נוספים במהלך הניתוח.

תהליך החלמה וממה יש להישמר?

הלך מהרגע שבו המטופל יוצא מהניתוח עליו ליטול אנטיביוטיקה ברוב הפעמים במשך כ14 ימים, אך במהלך היומיים הראשונים עד לחמישה ימים ישהה תחת השגחה בבית החולים. אף המטופל יהיה מלא ב 2 טמפונים אשר אמורים לעזור לאזור המחיצה להחלים מהניתוח, ואלו ירדו בין ארבעה ימים עד לחמישה ימים לאחר הניתוח. לאחר הסרה של הטמפונים וגם לפני ההסרה, יש להימנע מכל פעילות גופנית מאומצת, טיסות, אכילת מאכלים חריפים, חשיפה ממושכת אל השמש ויש להמשיך לאכול רך במהלך כל התקופה.