סוכה למדרגה הבאה

  • by
חג הסוכות מתקיים בזמן איסוף החיטה

חג סוכות הינו חג מאוד מיוחד אשר מאפייניו שונים מיתר חגי ישראל. יחד עם זאת הוא חג שמח המשלב בתוכו אלמנטים הנראים מוזרים כביכול. שורשו של החג במסורת היהודית כתוב בתורה, שם נאמר "לְמַעַן יֵדְעוּ דֹרֹתֵיכֶם כִּי בַסֻּכּוֹת הוֹשַׁבְתִּי אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, בְּהוֹצִיאִי אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם: אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם". בהמשך התפתח החג להיות אחד משלושת הרגלים בהם עלו בני ישראל לבית המקדש. החג מכונה גם חג האסיף היות והוא מתקיים בזמן איסוף החיטה לפני בו הגשמים. מעניין לציין שלמרות שבחג מצוות ומנהגים רבים בשונה מחגים אחרים אין בו מצוות אכילה מזון מסוים.

חוכמת הקבלה מלמדת אותנו שחג סוכות כמו יתר חגי ישראל מסמל עבור אדם המבקש להתפתח ברוחניות ולהגשים את מטרת הבריאה, ציון דרך במסעו. כל שלב במסע מכונה מדרגה ובכל מדרגה מתרחשים תהליכים דומים רק שהם עוברים באדם בדרגה גבוהה יותר ויותר של אבחנות בעליה במדרגות ההשגה. לכן, אנו חוגגים את החגים כל שנה מלשון שינוי אך במעלה גבוהה יותר.

מנהגי החג מתארים את התהליך הפנימי, רוחני שעובר האדם. החג נחגג במשך שבעה ימים המיצגים שבע ספירות מתוך פרצוף רוחני המכיל עשר ספירות. כל ספירה הינה תכונה שהאדם צריך לתקן ואדם מגיע לחג סוכות לאחר שהשיג כבר את שלושת הספירות הראשונות בפרצוף המכונות ראש הפרצוף. לעזרת האדם מגעים כוחות רוחניים המכונים אושפיזין, כל יום מגיע כוח אחר עבור תכונה אחרת. האושפיזין הינם נשמות שהיו מיוצגות על ידי גדולי האומה: אברהם, יצחק, יעקב, יוסף, משה, אהרון ודוד. דוד מייצג את מלכות ישראל כלומר השלמת התיקון של המדרגה הנוכחיות.

אדם אשר השלים את התיקון, כשר לקבל את האור בתוך הכלי, הפרצוף הרוחני שהכין. המימוש מגיע בשמחת תורה. תורה מלשון אור שהוא הופך את כלי האדם מרצון אגואיסטי על מנת לקבל לרצון של השפעה כמו הבורא. פעולה זאת נקראת בחוכמת הקבלה השתוות הצורה והיא זו שמאפשרת מימוש מטרת הבריאה במדרגה רוחנית זאת של האדם. כלומר האדם מגלה את הבורא. ולכן החג מסתיים בשמחה גדולה.