עזרה הדדית היא התרופה היחידה

  • by

מגפת הקורונה שפרצה בעולם כולו דורשת מאיתנו כחברה וכיחידים לנהוג ביתר אחריות הדדית. הפילוג המתגבר בעם מחמיר את השפעת המגפה על חיינו, נראה שכל חלק בעם שומר לעצמו את הזכות לקבוע מה חשוב. חלק מהעם מחזיק בזכות להפגין, חלק מחזיק בזכות לפולחן דתי, יש שיטענו כי הסכנה האמיתית, היא בקריסת הכלכלה. המצב שלנו חמור, רמת התחלואה והמוות עולים, ישראל תופסת את המקומות הראשונים במדדים אלו. 

מגפת הפילוג: כך העמיקה הקורונה את התהום בין השבטים בישראל

אם נבדוק את יחסי הגומלין בכל אחד מהמגזרים, ברור שנמצא שם עזרה הדדית, אבל האם בראיה כוללת אפשר לומר שזו הייתה כוונת המשורר במשפט "כל ישראל ערבים זה לזה". ברור שלא, שאם כן, למה אנחנו מובילים את העולם בנתונים שליליים אלו. נראה כי חוקי המשחק השתנו. כל ציבור לא יכול לדאוג רק לציבור שלו. עלינו לעבור לעזרה כללית. דרוש מצדנו שדרוג להבנה שטובת הפרט תלויה בטובת הכלל כולו!

אם כך, עזרה הדדית באה לידי ביטוי בדוגמא אישית. עלינו להבין כי עזרה הדדית מחייבת אותנו קודם כל ללמוד את חוקי הטבע. חוק הטבע הכללי זה חוק הערבות. חוק הערבות, מחייב אותנו להפסיק לנצל הזולת לצורכי עצמי. המערכת האגואיסטית שפיתחנו לאורך אלפי שנים מתפוררת עכשיו לנגד עיננו. בא נגיף קטן ואומר לנו תתרחקו אחד מהשני תפסיקו להזיק, שימו מסכה, אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך. הקורונה באה לחנך אותנו. זו לא בעיה רפואית, זו פעולה של הטבע שמאלץ אותנו דוחף אותנו להתפתחות חדשה.

במכתב משנת 1950 שכתב אלברט איינשטיין נכתב כי "האדם הוא חלק משלם שאותו אנו מכנים יקום…. אנו חווים את עצמנו, את המחשבות והרגשות שלנו, כמשהו נפרד מכל היתר, אך זהו סוג של אשליה". אנחנו נמצאים בזמן מיוחד וכדאי להבין את השפה שהטבע "מדבר" איתנו, לקבל את השיעור שכולנו אנושות אחת שסובלת ממחלה אחת ושהתרופה האחת היא בחיבור אמיתי מלב אל לב, בערבות הדדית, בעזרה הדדית.