עזרה הדדית – חוקי מערכת החיים

  • by
דבורים ופרחים מקיימים קשר של עזרה הדדית

מהות החיים מתבטאת בצמד המילים עזרה הדדית. הקיום הביולוגי שלנו בנוי כך, כל חלק בגוף שלנו, כל תא, נמצא ביחסים של עזרה הדדית כלפי יתר חלקי הגוף. בטבע אנו רואים תופעות אלו בין הצמחים ובעלי החיים, הדבורים ניזונים מהפרחים ו"בתמורה" מאביקים את הפרחים ומאפשרים לצמחים להתרבות.

הדוגמאות שמסביבנו מלמדות כי החיים הם רצף של יחסי גומלין, בכל הרמות, דומם, צומח, חי. השאלה הגדולה היא מה איתנו בני האדם? האם אנחנו פועלים לפי החוק הכללי של הטבע, של החיים? נראה כי המציאות של "מגפת הקורונה" מראה לנו כי עדיין לא הצלחנו לשנות את דרך החשיבה ולהכיר את התלות ההדדית בה אנו חיים. 

כיום אנו נמצאים בשיאו של המשבר, קצב התמותה בישראל גובר והוא מהגבוהים בעולם. החברה שלנו לא מצליחה לבנות את עצמה כיחידה אחת, על מנת לעצור את התפשטות המגפה ונראה שכל מגזר מחפש הקלות ופרצות על מנת לשמור על "יסודותיו". נראה ששכחנו את "היסוד" החשוב ביותר. הקשר הנכון ביננו, העולם שלנו כאילו שינה את תוכנת ההפעלה שלו ללא ידיעתנו. כולנו קשורים זה לזה – אושרו של הפרט, תלוי באושרו של הכלל. מגפת הקורונה לא עושה הבדלים בינינו, היא תוקפת בכל הכוח, בכל העולם וכאילו רומזת לנו, שעל מנת למצוא פתרון, נדרש גם מאיתנו להיות מאוחדים. השינוי הוא שינוי ערכי, אנו נדרשים להפסיק לחשוב רק על "האני" ולהתחיל לחשוב, גם על "האנחנו".

השינוי מתחיל בנו.

"במעמקי נשמתה של האומה, אי שם במרחקים, קבור עמוק עמוק, מעבר לתודעה ומעבר לכל דמיון, כוח יצירה מסתורי, שאי פעם יתגלה ויפרוץ החוצה בקול נורא, אדיר וחזק שיעורר התפעלותו של העולם כולו ואפילו של היהודים עצמם"(צייטלין הלל, אל"ף בי"ת של היהדות). האם אנחנו מסוגלים להיות בעלי הבשורה? נראה כי דוחפים אותנו מלמעלה לתפקיד הנעלה, חייבים להתחיל עכשיו. אין ברירה!