עזרה הדדית במערכת מחוברת

  • by

מחקרים שנעשו לגבי תאומים זהים גילו, שתאומים זהים שהופרדו בלידתם וחיו במקומות שונים מבחינה תרבותית ובקרב משפחות ממעמדות סוציו אקונומיות שונות פיתחו נטיות דומות בבחירת בני זוג, קראו לילדיהם בשמות זהים ואפילו סגנון הלבוש שלהם היה דומה. אפקט הפרפר הינו תופעה המוכרת במדע שאומר שמשק כנפי פרפר במקום אחד בעולם משפיע על מקום אחר המרוחק אלפי קילומטרים משם.

אנחנו חיים במערכת מחוברת, היקום שלנו ובתוכו כדור הארץ וכל אשר בו דומם, צומח וחי קשורים אחד לשני בקשרים הנראים לעין ועוד יותר מכך בקשרים בלתי נראים ומורגשים באופן ברור. אפשר לומר שבמערכות הקשרים הנראים אנו מבחינים בנטייה של פרטים באותה מערכת לתמוך ולעזור לפרטים אחרים. 

טורפים תוקפים כדור דגים

בטבע אנו רואים להקות הדואגות לפרטים החלשים בלהקה למרות שאין הם הצאצאים הישירים שלהם. לדוגמא, רואים שכאשר עדת לביאות תוקפות גור פילים מיד נערכים כל הפילים ומגנים על הגור כנגד הלביאות. ציפורים נודדות בלהקות עפות במבנה הדומה לראש חץ. כל פעם ציפור אחרת תופסת את מקומה בראש החץ ואילו יתר הלהקה בטור כך שהן סובלות פחות מהתנגדות האוויר. כשהמובילה נחלשת היא עוברת לאחור ואחרת תופסת את מקומה.

להקות סרדינים מסתדרות בצפיפות וכך כאשר דגים טורפים מנסים לטרוף אותם הן נעות כגוש אחד בסנכרון מדהים המקשה על הדגים הטורפים לצוד אותם. אפילו בטבע הצומח קיימים שיתופי פעולה בלתי נראים בין סוגי צמחים במקום גידול משותף כנגד איתני הטבע כמו רוח או אספקה של מים ואפילו כנגד חיות הנוהגות לאכול צמחים.

בקרב בני האדם התכונה של עזרה ההדדית או ערבות הדדית הינה טבעית בקרב המשפחה הגרעינית. הורים דואגים לילדיהם. ככל שהילדים גדלים הנטייה לעזרה כבר אינה משהו ברור ומחויב אלה מתקיימת בדרגות שונות בקרב משפחות ותרבויות שונות. גם סוג העזרה והתמיכה ההדדית בין בני הזוג עצמם הינה פועל יוצא של התרבות והסביבה בה הם חיים. מעבר למשפחה האורגנית, עזרה הדדית תלויה בעיקר ברצון טוב של אנשים לעזור לאחרים. במדינות רבות אנשים מקימים עמותות וגופים הדואגים לפעול בקרב הקהילות בתחומים ומקומות שהממשל אינו מסוגל או אינו מרגיש מחויב כלפי התושבים שלו.